Історія кафедри. Кафедра кримінального права, процесу та криміналістики є випускаючою кафедрою факультету права та економіки, що була створено у 2007 році та здійснює підготовку фахівців за відповідними освітніми програмами на таких рівнях освіти: «фаховий молодший бакалавр», «бакалавр», «магістр» та Phd.
Науково-педагогічний склад. На кафедрі працюють науково-педагогічні працівники і фахівці-практики:
- 2 доктора юридичних наук: О. О. Подобний за спеціальністю 12.00.09 кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність, а також А. М. Притула за спеціальністю 21.07.05 службово-бойова діяльність сил охорони правопорядку;
- 6 кандидатів юридичних наук: С. О. Загороднюк, А. М. Меденцев, Н. В. Неледва, Д. А. Третьяков, В.В. Домніцак, А.В. Бурунгулов.
- лаборант В. М. Слатвінська;
- викладачі-погодинники: О.В. Холод, О.І. Стеценко-Баранова, В. М. Слатвінська, В.В. Домніцак, А.В. Бурунгулов.
- аспіранти: О. В. Сара, С. О. Ліненко, К. Е. Сон, Т. Г. Єрусланова, Б. І. Острянко, О. Г. Мурга, Р. О. Осадца, Ю. В. Рибак.
Більша частина викладацького і аспірантського складу має значний досвід роботи в правоохоронних органах, внутрішніх справ, прокуратури, прикордонної служби.
З моменту утворення кафедру в різний час очолювали: доцент, к.ю.н. О. С. Саінчін, доцент, д.ю.н. Ю. О. Гурджі. В її становлення і розвиток значний внесок вніс д.ю.н., професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, Заслужений діяч науки і техніки України Василь Дмитрович Берназ.
З липня 2016 року кафедру очолює д.ю.н., професор Подобний Олександр Олександрович.
Основними навчальними дисциплінами є «Кримінальне право», «Кримінологія», «Кримінально-виконавче право», «Кримінальний процес», «Криміналістика», «Основи оперативно-розшукової діяльності», «Тактико-спеціальна підготовка сил охорони правопорядку», «Судова медицина», «Судові та правоохоронні органи України», «Адвокатура» та ін. Науково-педагогічний склад веде постійну роботу з розроблення та вдосконалення навчальних програм, методик проведення занять. Навчання організовано відповідно до вимог Болонського процесу.
Реалізуючи спеціалізацію «Кримінально-правова юстиція», діють кафедральні гуртки «Детектив» та «Криміналіст», в рамках яких зі студентами проводять заняття провідні вчені, найбільш досвідчені викладачі та працівники правоохоронних органів за такими актуальними напрямами, як тактика проведення слідчих (розшукових) дій, виявлення слідів злочину і здійснення криміналістичних досліджень, встановлення злочинців по слідах пальців рук, діагностика брехні в процесі спілкування, ознайомлення з роботою поліграфа, спортивні і практичні стрільби, відвідування судових засідань, установ виконання кримінальних покарань, музеїв анатомії людини, історії поліції, студенти виступають з науковими доповідями на актуальні питання правоохоронної діяльності та правознавства.
З 2011 року відкрита і активно працює аспірантура. Колектив проводить науково-дослідну роботу за кафедральною темою «Актуальні проблеми вдосконалення процесуальних, криміналістичних та оперативно-розшукових засад кримінальної юстиції». Здійснюється захисти дисертацій в рамках роботи докторської спеціалізованої вченої ради університету Д 41.136.01 та разових спеціалізованих вчених рад (Phd).
Науково-дослідна робота. Щорічно з виданням збірки матеріалів кафедрою проводиться науково-практична конференція «Актуальні проблеми кримінального права, процесу та криміналістики», а також науково-практичний семінар «Сучасні проблеми правоохоронної діяльності та підготовки профільних фахівців».
Професорсько-викладацьким складом видано ряд монографій і навчальних посібників: О. О. Подобний «Протидія організованій злочинній діяльності, пов'язаній з викраденням людини» (2009); М. П. Водько, О. О. Подобний «Кримінально-правова регламентація протидії організованій злочинності» (2010); Ю. О. Гурджі «Потерпілий у кримінальному процесі: юридичні засоби забезпечення активності» (2010); А. М. Притула (в співавторстві) «Злочини проти довкілля» (2010); А. М. Притула, Є. Л. Стрельцов «Незаконне переправлення осіб через державний кордон України: склад злочину» (2011); О. О. Подобний «Оперативно-розшукова діяльність органів внутрішніх справ по боротьбі з корисливо-насильницькою організованою злочинністю» (2012); Н. А. Орловська «Підстави і принципи побудови кримінально-правових санкцій» (2012); А. М. Притула, Є. Л. Стрельцов «Контрабанда: склад злочину» (2012); Podobnyi О. О. «Synergy of operational-searchactivitie and pre-trial investigation» (2019); Podobnyi О. О. «Actual problems of covert investigation» (2019); Калімбет І.Л. «Розслідування групових корисливо-насильницьких злочинів неповнолiтнiх» (2019); Водько М.П., Подобний О.О. «Правові та організаційні засади боротьби з організованою злочинністю в Україні» (2021). Колективом кафедри складено ряд науково-практичних коментарів законодавства: Кримінального процесуального кодексу України (В. Д. Берназ), Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» (В. Д. Берназ, А. М. Притула).
Підтримуючи наукові зв'язки з академічними та науково-дослідними установами, викладачі систематично беруть участь в наукових і практичних конференціях, семінарах і симпозіумах з проблем кримінального, кримінально-виконавчого права, кримінології, кримінального процесу, криміналістики, оперативно-розшукової діяльності.
Професорсько-викладацький склад здійснює рецензування монографій, готує відгуки на дисертації і автореферати, бере участь в атестації наукових кадрів, виступає в якості опонентів. Результати наукових досліджень кафедри відображені в серіях наукових статей, опублікованих у вітчизняних та зарубіжних виданнях і збірках, визнаних фаховими з юридичних дисциплін, що знаходяться в провідних наукових бібліотеках України та іноземних держав, у тому числі тих, що включені до наукометричних баз Scopus, Web of Science, Core Collection.
Діяльність кафедри кримінального права, процесу та криміналістики спрямована на підготовку висококваліфікованих юристів та правоохоронців, які прагнуть до професійного успіху, здатних критично мислити, приймати справедливі рішення в інтересах людини і суспільства, забезпечувати права і законні інтереси учасників кримінального судочинства.
Адреса: 65009, Одеса, вул. Фонтанська дорога 33, каб. 614
E-mail: kafedrakppk@i.ua,
Графік роботи кафедри: пон. – п'ят. 8.30 – 18.00